איך לפרוש נכון? טיפים שחשוב לקרוא לפני שמגיעים לגיל הפרישה!

אתם מתקרבים לגיל הפרישה, אך האם התחלתם להתכונן לקראתו?
לאחר הפרישה מצפה לכם תקופה מרגשת ומלאת עניין, שיכולה להיות מאתגרת מבחינה כלכלית. קבלו מספר טיפים חכמים ושימושיים שיסייעו לכם להתכונן לפרישה, לשמור על רווחתכם האישית והכלכלית ואפילו יעזרו להגשים כמה חלומות בדרך.   

 
פרישה מהעבודה היא לא פרישה מהחיים 

רוב חייכם הייתם עסוקים בפרנסה ובעבודה ופיתחתם קריירה שסיפקה משמעות וזהות עצמית. ביום שתפרשו מהעבודה ייתכן שתרגישו תחושת ריקנות או חוסר ערך ופתאום יהיה לכם המון זמן פנוי.
השאלה איך ממלאים אותו?  

לכן, לקראת הפרישה התחילו להעשיר את מעגלי החיים בדברים חדשים ומרעננים. פנו יותר זמן למשפחה, לילדים ולנכדים שכל מפגש אתם ממלא את ליבכם באושר ושמחה. הכניסו תחומי עניין ותחביבים חדשים שרציתם לעסוק בהם. תמיד חלמתם לצייר? ללמוד שפה חדשה? אולי תהפכו למומחים בשוק ההון? זכרו שאף פעם לא מאוחר ללמוד נושא חדש. חפשו פעילויות חברתיות ותרבותיות, כמו חוגים במועדון הגמלאים הסמוך למגוריכם, מספורט ופילטיס עד לחוגי הייטק ומחשבים. טיפ נוסף – בדקו בארגון בו אתם עובדים אם קיימת עובדת סוציאלית שמלווה את הפורשים ומעניקה ייעוץ ותמיכה.  

הגדירו לעצמכם חלומות וצרכים עתידיים 

לאחר הפרישה עוד יש לפניכם שנים יפות בחייכם. חולמים לטייל סביב העולם? לטוס לחופשות? להעתיק את מקום מגוריכם ולעבור לבית חדש? אולי לשפץ את הבית הקיים?   

לצד החלומות זכרו שהחיים ממשיכים וגם הצרכים היום יומיים ואיתם ההוצאות. חשבונות, קניות, בילויים, חוגים, אחזקת רכב, טיפולי שיניים, בדיקות רפואיות, מתנות לנכדים. כדי שתחיו את החיים שתמיד חלמתם, כדאי לשבת עם עט ודף חלק ולהגדיר את ההוצאות השוטפות החודשיות והשנתיות הצפויות, וגם את ההוצאות החד פעמיות הגדולות בשנים הבאות. הגדרת צרכים היא המפתח לחיים מבוססים כלכלית ולתכנון לאחר פרישה.  

פנסיה: משיכה חד פעמית או קצבה חודשית ? 

אין תשובה חד משמעית, אך יש שיקולים שיעזרו לקבל החלטה נכונה. כסף הוני, כלומר משיכה חד פעמית, מתאים יותר למי שמצבם הבריאותי ירוד או שתוחלת חייהם הצפויה אינה גבוהה, לכן יעדיפו למשוך את כספי הפנסיה בפעם אחת במעמד הפרישה, מאשר לקבל קצבה ממושכת. יש כאלו שמרגישים בטוחים יותר כשהכסף אצלם ביד, והם יכולים לנהל אותו עצמאית ולא להשאירו בקרן המושפעת מתנודות השוק.  

למי כן מתאימה קצבה חודשית? מי שרגיל להתנהל עם משכורת חודשית, מי שהקצבה עושה לו סדר כלכלי. אנשים שחוששים לבזבז הכל בפעם אחת. אם אתם מעוניינים להשאיר ירושה אחריכם קרן פנסיה מאפשרת הבטחת תשלומים ליורשים שלכם, בן / בת הזוג או הילדים, ולהבטיח את עתידם הכלכלי לאחר פטירתכם 

קיימת אפשרות משולבת למשוך חלק מסכום הפנסיה, כשהיתרה תשמש קצבה חודשית. זה נקרא היוון קצבאות – פודים סכום משמעותי מהקרן בפעם אחת על חשבון הקצבה החודשית שתופחת במשך “תקופת היוון”.

חשוב להבין שמרגע שבחרתם את מסלול הפנסיה לא תוכלו להתחרט ולשנותו, ולכל אחד מותאם המסלול שעונה על הצרכים האישיים והאופי הפרסונלי של אותו אדם. 

 

נצלו את מלוא הטבות המס שמגיעות לכם 

כספי החסכון שצברתם והקצבה החודשית מוגדרים כהכנסה ולכן מחויבים במס, אך ניתן להמתיק את הגזירה ולהנות מהטבות והקלות מס משמעותיות, שכדאי לכם לנצל.   

הטבת מס מרכזית לטובת הפורשים היא קיבוע זכויות. הטבה זו תאפשר לכם לשלם פחות מס על הכסף שמגיע לכם – אם קצבת פנסיה חודשית, כסף ששוכב בקופות גמל שתרצו למשוך כולל הרווחים המומרים לקצבה, ושאר פיצויים ומענקים שמגיעים לכם כמו פדיון ימי חופשה ומחלה, פיצויי פיטורים ועוד – פשוט חבל שתשלמו עליהם מס. 

 

כדי להנות מהטבות המס שמגיעות לכם ולקבל פטור מלא ממס, התקשרו עוד היום למרקר ביטוח ופיננסים ליעוץ פנסיוני ותכנון פרישה.  

השארו מעודכנים
הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו בכל שבוע את המאמרים הנצפים ביותר ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני
תודה!
תודה שנרשמת לניוזלטר שלנו, מעתה נוכל לשלוח לך למייל עדכונים ומאמרים פופלריים
דילוג לתוכן